Sodalicje Mariańskie oprócz pracy formacyjnej podejmują też różne zadania, których celem jest pomoc osobom potrzebującym, znajdującym się w trudnej sytuacji. Zazwyczaj sodalisi angażują się w dzieła miłosierdzia we własnych parafiach lub diecezjach, wspierając np. kuchnie dla ubogich. Pomoc ta nie zawsze ma wymiar materialny, często jest obecnością przy chorych, niepełnosprawnych, samotnych, przebywających w hospicjach lub w domach opieki. Utrzymując kontakt z osobami potrzebującymi wychodzi się z założenia, że często uśmiech, życzliwe słowo lub chęć wsłuchania się w opowieści o niedoli lub niemocy są ważniejsze niż dobro materialne. Inna grupa objęta opieką, to rodziny wielodzietne lub takie, w których rodzice pozostają bez pracy, mające trudności finansowe.
Sodalisi, oprócz przekazywania konkretnych darów, zajmują się np. udzielaniem korepetycji potrzebującym uczniom i organizują im czas wolny w sytuacji, kiedy rodzice nie są w stanie zapewnić odpowiedniej opieki. Okazją do organizowania pomocy materialnej są zazwyczaj Święta Bożego Narodzenia lub Zmartwychwstania Pańskiego, kiedy to w trakcie kolekty zbierane są fundusze, a z nich finansowane paczki, zazwyczaj żywnościowe. Sodalicja Mariańska w Czeladzi przygotowuje paczki dla ponad 100 rodzin i bierze udział w organizacji Diecezjalnego Dnia Chorych.
Inna okazją do udzielania pomocy materialnej są wakacje i początek roku szkolnego, kiedy to wzrastają wydatki na wypoczynek dzieci i ich wyposażenie do szkoły. Niektóre sodalicje, zwłaszcza w Bydgoszczy, zbierają zabawki, książki i podręczniki dla Polaków na Wschodzie lub wspierają finansowo tamtejsze parafie. Sodalisi dokonują też wpłat na cele misyjne, a Sodalicja w parafii Św. Krzyża w Warszawie przesyła Polakom na obczyźnie polską poezję i artykuły z bieżącej prasy.