Franciszek wśród narkomanów

Papież Franciszek niespodziewanie odwiedził 26 lutego br. ośrodek walki z narkomanią. Wizyta ta wpisuje się w papieskie „piątki miłosierdzia”, podczas których, jak sam zapowiedział na początku Roku Jubileuszowego, chce dać doświadczyć czułości Boga ludziom odrzuconym i zapomnianym.

Do leżącego nieopodal Rzymu ośrodka terapeutycznego Franciszek przyjechał bez ochrony. Towarzyszył mu jedynie kierowca i abp Rino Fisichella, odpowiadający w Watykanie za przebieg Jubileuszu Miłosierdzia.

„Nie wierzyliśmy własnym oczom, gdy zobaczyliśmy wysiadającego z samochodu Papieża. Zwiedził centrum, a przede wszystkim z każdym porozmawiał, czuł się u nas jak w domu” – mówi kierujący ośrodkiem Roberto Mineo. Wskazuje, że narkomani, którzy nieraz od lat toczą twardą walkę z nałogiem, pokazywali Ojcu Świętemu m.in. zdjęcia swych rodzin i prosili go o modlitwę. „Nikt z nas nie oczekiwał takiej niespodzianki” – dodaje Mineo. Z kolei abp Fisichella wskazuje, że Papież się nie śpieszył, każdemu chciał okazać swą bliskość i być znakiem nadziei, tak by ci młodzi ludzie naprawdę zrozumieli, że pobyt w ośrodku może oznaczać dla nich początek nowego życia. „Poprzez swą obecność wśród nich Franciszek chciał pokazać, że nigdy nie można tracić ufności w Boże Miłosierdzie, które towarzyszy człowiekowi nawet w najciemniejszym czasie jego życia i dzięki miłości Boga pozwala mu odzyskać utraconą godność” – zaznacza abp Fisichella, który towarzyszył Ojcu Świętemu także podczas dwóch wcześniejszych piątków miłosierdzia. Hierarcha podkreśla zarazem, że wizyta w centrum dla narkomanów ściśle wiąże się z pielgrzymką do Meksyku, gdzie Papież zdecydowanie potępił handel narkotykami i całe zło związane z tym procederem śmierci.

Ośrodek Terapeutyczny św. Karola, leżący na obrzeżach Castel Gandolfo, jest drugim z włoskich centrów solidarności założonych przez ks. Mario Picchiego. Powstał w 1980 r. w ramach „Projektu człowiek” i mieści się w domu ofiarowanym wspólnocie przez Jana Pawła II, który zresztą odwiedził to miejsce w 1983 r. Aktualnie przebywa tam 55 osób wychodzących z narkomanii.

 

bz/ rv

 

List KEP w sprawach społecznych

O ŁAD SPOŁECZNY DLA WSPÓLNEGO DOBRA
LIST SPOŁECZNY EPISKOPATU POLSKI

Społeczna misja Kościoła – Spory społeczno-polityczne i konieczność ich przezwyciężenia – Doświadczenie solidarności – Potrzeba nawrócenia i dialogu – Refleksja nad językiem – Istota polityki – Fundamenty ładu społecznego – Ład instytucjonalny państwa – Mądrościowy wymiar polityki – Wezwanie do modlitwy i zaangażowania

Więcej…

Dokument Końcowy Synodu Biskupów

 „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”

Wprowadzenie

Wydarzenie synodalne, które przeżyliśmy

1. „Wyleję Ducha mojego na wszelkie ciało, i będą prorokowali synowie wasi i córki wasze, młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, a starcy – sny” (Dz 2,17, por. Jl 3, 1). Oto, czego doświadczyliśmy podczas tego Synodu, podążając razem i słuchając głosu Ducha Świętego. Zadziwił nas On bogactwem swoich darów, napełnił swoją odwagą i mocą, by przynieść światu nadzieję.

Więcej…

Konferencja Episkopatu Polski

Wytyczne pastoralne do adhortacji
Amoris Laetitia

Wstęp

Sakrament małżeństwa oraz bliższe i bezpośrednie przygotowanie do tej formy wspólnotowego życia były zawsze i nadal pozostają w centrum działań pasterzy Kościoła. Dlatego z należną uwagą i staraniem przyjmujemy posynodalną adhortację apostolską papieża Franciszka Amoris laetitia, która jest wyrazem jego zatroskania o zdrową kondycję miłości małżeńskiej w rodzinie.

Więcej…