Małgorzata Jerzy Drutkowscy
Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich

Miłość, małżeństwo, rodzina:

Są to trzy tak różne słowa z których każde oznacza co innego a jednak jest coś co je  w pewien sposób łączy. Te Trzy piękne słowa współistnieją  ze sobą.

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski (SFKP) skupia 12 kół terenowych i liczy obecnie ok. 100 członków. Działalność SFKP skupia się na następujących aspektach: formacyjnym, szkoleniowym, charytatywnym oraz społecznym. Posiadamy swój organ prasowy o zasięgu lokalnym ( Biuletyn SFKP), wydawany od 1997 roku, w którym zamieszczamy materiały dotyczące etyczno-zawodowych aspektów naszej profesji.

Duchowość rodziny jest niezwykle ważnym terenem nauczania Kościoła, dlatego też Kościół w swoich dokumentach często wypowiada się na temat rodziny, doceniając znaczenie tego pierwszego i podstawowego środowiska, w którym przychodzi na świat, wzrasta i wychowuje się człowiek. Przytoczone poniżej wybrane fragmenty dokumentów w pełni tę opinię potwierdzają.

1.Model pracy z rodziną wg  twórcy Ruchu MMM -  Ojca Lombardiego.

Parafialny Ruch Rodzin stanowi integralną część projektu odnowy parafii (NOP) i ma na celu zachęcenie wszystkich rodzin w parafii do pracy dla jej dobra.
Ruch jest powszechny (obejmuje wszystkie rodziny) i wspólnotowy (wspólnota parafialna zajmuje się rodzinami, które ją tworzą i jednocześnie podejmują czynną służbę dla całej wielkiej rodziny). W tym celu organizuje się sesje dla rodzin, które mają ich uwrażliwić na potrzebę wspólnotowej formacji, oraz na korzyści konkretnego zaangażowania się w PRR

Odnowa w Duchu Świętym nie jest jednolitym ruchem i nie ma ściśle określonej struktury. Poszczególne grupy i wspólnoty Odnowy mają własne drogi rozwoju, a ich głównym celem jest kształtowanie dojrzałej wiary opartej na doświadczeniu działania łaski Bożej w codziennym życiu. Jednym z dzieł podejmowanych przez Odnowę jest formacja rodzin.

Anna i Jacek Nowakowie
Anna i Jacek pełnią posługę Pary Krajowej Domowego Kościoła

Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentów Kościoła, a w szczególności sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie.

Statut Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie - Rozdział II, § 7 [Cel i środki działania - wyciąg]
1. Klub jest społeczno-kulturalną organizacją katolików mającą na celu:
a) pogłębianie wiary, rozwijanie duchowości, uczenie się odpowiedzialności za Kościół, za    kształt współczesnego chrześcijaństwa, za świadomość społeczną;
b) tworzenie środowiska przepojonego duchem wspólnotowym;

Ruch rekolekcyjny i formacyjny małżeństw oraz osób przygotowujących się do małżeństwa. Jego celem jest odnawianie i budowanie, a niejednokrotnie odbudowywanie więzi małżeńskiej. Powstał w Polsce w roku 1977/78. Z Polski został przeniesiony do byłych państw komunistycznych. W 2004 r zatwierdzony przez Papieską radę ds. Świeckich .

Spotkania Małżeńskie wspierają drogę do pełni chrześcijańskiego życia, Dokonuje się to poprzez proponowanie uczestnikom dialogu, który zmierza do zrozumienia i przyjęcia siebie nawzajem przez męża i żonę w prawdzie i  miłości, w duchu komunii osób. Podstawową formą pracy są rekolekcje zamknięte przeznaczone dla wszystkich małżeństw niezależnie od wieku, stażu, wykształcenia oraz skali problemów łączących lub dzielących małżonków. W rekolekcjach uczestniczą coraz to nowe małżeństwa.  

To już pięć lat od czasu gdy uczestniczyliśmy w Spotkaniach Małżeńskich. Umocniły naszą jedność i naszą miłość. Nie przeżywamy poważniejszych kryzysów, ale te rekolekcje otworzyły nam nowe możliwości, przyniosły nowe odkrycia, nowe inspiracje...

Wtedy, kiedy w nich uczestniczyliśmy, byliśmy zupełnie młodym małżeństwem i zdawało nam się, że niewiele skorzystaliśmy. Ale dziś po trzech latach mogę powiedzieć, że nie przetrwalibyśmy kryzysu jakiego doświadczyliśmy później, gdyby nie wcześniejsze uczestnictwo w tych rekolekcjach.

Przeżyliśmy najpiękniejszy weekend od czasu naszego ślubu.  Nie wiedziałam, że możemy jeszcze przeżywać tak wspaniałe chwile. Rekolekcje nauczyły nas od nowa ze sobą rozmawiać i wybaczyć sobie wszystko. Mąż sam zaproponował abyśmy chodzili na spotkania porekolekcyjne. Nie umiem słowami podziękować za wszystko...
***
Szczególną formą pracy są rekolekcje dla małżeństw cywilnych w powtórnych związkach po rozwodzie.
Z przeoranym sumieniem, jestem zbudowana, wyjeżdżam z nadzieją
***
Z doświadczeń programu dla małżeństw powstały Wieczory dla Zakochanych - cykl spotkań przygotowujących do zawarcia sakramentu małżeństwa. Wydajemy zaświadczenia o ukończeniu katechez przedmałżeńskich.
To co tu usłyszałam chciałabym na długo zapamiętać. Teraz wydaje mi się, że będę tak żyła, ale kiedy przyjdzie codzienne życie nie mogę być pewna tego w 100%. Dlatego myślałam sobie, że może wspólnie powinniśmy przypominać sobie o tych największych wartościach, które tu usłyszeliśmy. (z świadectw uczestników)

 

www.spotkaniamalzenskie.pl

Chemin Neuf jest jedną z nowych wspólnot ewangelizacyjnych, jakie powstały we Francji w latach 70. Choć wywodzi się z Odnowy w Duchu Świętym, to swą duchowość czerpie przede wszystkim ze skarbca "Ćwiczeń ignacjańskich", drogi formacji chrześcijańskiej opracowanej przez założyciela jezuitów. Twórcą wspólnoty jest ks. Laurent Fabre SJ, który do dziś stoi na jej czele. Chemin Neuf prowadzi swą misję w ponad 30 krajach, a w na trwałe jest zakorzeniona w w 14 z nich, w tym i w Polsce. Wśród jej niemal siedmiuset członków są zarówno celibatariusze jak i małżeństwa.