Ewa Leśniewska OCDS
Autorka jest członkiem wspólnoty ŚZKB.

Wspólnoty Śląskie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych Prowincji Krakowskiej z Archidiecezji Katowickiej od 45 lat spotykają się na swoich comiesięcznych spotkaniach międzywspólnotowych w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Katowicach- Wełnowcu w celu pogłębienia duchowości chrześcijańskiej. (...)
W lipcu 1959 r. za zgodą śp. ks. dr Jana Urbaczki, a później śp. bpa dr Herberta Bednorza rozpoczął przyjeżdżać śp. o. Mieczysław Woźniczka OCD z Czernej, od 1990 r. przyjeżdża o. dr Włodzimierz Tochmański OCD, który przejął pełną opiekę w 1995 r. i sprawuje ją do dziś. Trzynaście wspólnot i grupy nieerygowane oraz niektóre wspólnoty z sąsiednich diecezji (Sosnowiec, Kędzierzyn-Koźle, Czechowice-Dziedzice, Będzin, Olkusz, Bytom, Zabrze), wraz z przedstawicielami licznych bractw szkaplerznych, spotykają się raz w miesiącu w Katowicach-Wełnowcu, aby - z powodu braku stałej obecności klasztoru karmelitów bosych na terenie Górnego Śląska - móc dążyć do świętości w duchu Karmelu i pod jego kierunkiem - poprzez obecność ojca karmelity - być bardziej obecnymi w swoich parafiach, zgodnie z nauką Magisterium Kościoła.
Ksiądz Arcybiskup dr Damian Zimoń Metropolita Katowicki pobłogosławił temu dziełu na audiencji udzielonej o. Włodzimierzowi Tochmańskiemu OCD i pp. Leśniewskim OCDS - ówczesnym członkom władz prowincjalnych Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych - prosząc o nauczanie modlitwy szczególnie wśród młodzieży. W tym celu powstała w 1998 r. Młodzieżowa Grupa Modlitwy Terezjańskiej w Katowicach. Podobne słowa błogosławieństwa były przesłane w liście z marca 1996 r. jak i przekazywane podczas okazjonalnych spotkań duszpasterskich: archidiecezjalnych jubileuszy oraz spotkań ruchów i stowarzyszeń, nawiedzania katedry Chrystusa Króla z okazji Roku Jubileuszowego, także wielokrotnie przez ks. biskupa Gerarda Bernackiego. (...)
W ramach Karmelitańskich Dni Skupienia od 1998 r. działa wewnętrzne Karmelitańskie Studium im. Św. Teresy Benedykty od Krzyża. Studium Karmelitańskie pragnie dawać swoim słuchaczom, którzy rekrutują się głównie z osób należących do Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, możliwość rozwoju duchowego. Zajęcia Studium prowadzone są przez osoby świeckie, które posiadają misje kanoniczne udzielone przez ks. bpa Gerarda Bernackiego i pozostają pod duchową i merytoryczną opieką delegata ogólnopolskiego Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych o. dr Włodzimierza Tochmańskiego OCD oraz kierownika studium p. dr Ewy Leśniewskiej OCDS.
W dniu 28.04.04 na audiencji udzielonej o. Włodzimierzowi Tochmańskiemu OCD delegatowi prowincjalnemu, Ewie Leśniewskiej OCDS i Marianowi J. Szymańskiemu OCDS, przewodniczącemu Rady Prowincjalnej Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, ks. Arcybiskup dr Damian Zimoń udzielił błogosławieństwa dla wszystkich uczestników Uroczystości 45-lecia Karmelitańskich Dni Skupienia i wyraził zadowolenie z działalności Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych na terenie Archidiecezji Katowickiej. Marian Józef Szymański OCDS
Jubileusz 45-lecia Karmelitańskich Dni Skupienia
Jubileusz 45-lecia Karmelitańskich Dni Skupienia odbył się w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Katowicach - Wełnowcu w dniu 6 czerwca 2004 r. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył o. prof. dr hab. Wiesław Kiwior OCD, wiceprowincjał karmelitów bosych Prowincji Krakowskiej, oraz wygłosił homilię, w której omówił znaczenie integralnej formacji dla wszystkich wiernych z podkreśleniem ważności formacji świeckich. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: przedstawiciele władz miasta, licznie zebrani członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych i Laikatu Karmelitańskiego, osoby zainteresowane duchowością karmelitańską i parafianie. Pozdrowienia do zebranych przesłał ks. Marek Gancarczyk redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego". Metropolita Katowicki abp dr Damian Zimoń przesłał na ręce o. Włodzimierza Tochmańskiego OCD, delegata ogólnopolskiego d/s Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, błogosławieństwo na dalszą działalność apostolską i słowa zachęty: "Starajcie się przez życie oparte o Ewangelię być znakiem nadziei dla współczesnego świata". Podczas agapy był czas na wspomnienia, dzielenie się przeżyciami, doświadczeniami i przemyśleniami a także podsumowanie 45 lat wspólnej modlitwy i rozwoju duchowego.
Ewa Leśniewska OCDS
o. prof. dr hab. Wiesław Kiwior OCD
Homilia wygłoszona podczas Mszy św. z okazji Jubileuszu 45-lecia Karmelitańskich Dni Skupienia w Katowicach
"1. Jedną z większych trosk Kościoła w drugiej połowie XX wieku i na początku XXI wieku jest odpowiednia formacja duchowa i doktrynalna wszystkich wierzących. To zagadnienie zostało mocno uwydatnione w czasie prac Soboru Watykańskiego II w latach 1963-1965, a po Soborze wiele uwagi tej kwestii poświęcili Papieże, Synody Biskupów, Urzędy Stolicy Apostolskiej i poszczególne Konferencje Biskupów, w tym również Konferencja Episkopatu Polski. Magisterium Kościoła dokonało analizy stanu formacji poszczególnych grup wiernych i wskazało wytyczne mające na celu ożywienie, ukierunkowanie i pogłębienie formacji wszystkich wiernych w Kościele: osób świeckich, osób konsekrowanych, prezbiterów, diakonów i ostatnio biskupów. Formacji każdej z tych grup wiernych Kościół poświęcił odrębne dokumenty w postaci adhortacji apostolskich oraz instrukcji. Dokumentem, który niejako zamyka w jedną całość zagadnienie formacji wszystkich wiernych w Kościele jest list apostolski Ojca Świętego Jana Pawła II Novo millennio ineunte, z 6 stycznia 2001 roku, w którym Papież mówi nam o pedagogice świętości, czyli o pełnym kształtowaniu codziennego życia chrześcijańskiego, życia, w którym istotną rolę odgrywa osobista modlitwa, niedzielna Eucharystia, sakrament pojednania, pierwszeństwo łaski Bożej, rozważanie słowa Bożego, bycie świadkiem miłosierdzia i miłości.
2. "Formacja nie jest zatem przywilejem zastrzeżonym tylko dla niektórych ludzi, ale jest prawem i obowiązkiem wszystkich wierzących". "Każdemu bowiem należy dopomóc w pełnej realizacji jego ludzkiego i chrześcijańskiego powołania". "Każdy człowiek w swej wolności jest wezwany przez Boga do tego, by wzrastał, dojrzewał i przynosił owoce. Aby to jednak mogło następować, konieczna jest odpowiednia formacja, formacja integralna i stała, czyli "stały proces osobistego dojrzewania i upodabniania się do Jezusa Chrystusa, zgodnie z wolą Boga, pod kierunkiem Ducha Świętego".
3. Kościół uznaje formację świeckich jako swoje priorytetowe zadanie. To zadanie i tę potrzebę wziął sobie szczególnie do serca przed 45 laty o. Mieczysław Woźniczka, karmelita bosy, który z błogosławieństwem ordynariusza miejsca - ks. bpa Herberta Bednorza i za zgodą proboszcza tutejszej wspólnoty parafialnej - ks. proboszcza Jana Urbaczki, rozpoczął comiesięczne Dni Skupienia dla zainteresowanych w różnym stopniu duchowością Karmelu Terezjańskiego, a wśród nich członków Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych i osób tworzących laikat karmelitański. W ramach tej pożytecznej inicjatywy apostolskiej przed siedmioma laty powołano do życia Studium Karmelitańskie, którego zadaniem jest krzewienie podstawowej formacji teologicznej wiernych świeckich, z uwzględnieniem duchowości Karmelu Terezjańskiego oraz doktryny jego Świętych. Dokonało się to również, podobnie jak w odniesieniu do Dni Skupienia, z błogosławieństwem Ordynariusza Archidiecezji Katowickiej - ks. abp. Damiana Zimonia oraz za zgodą i przy czynnym współdziałaniu pasterza wspólnoty parafialnej - ks. prob. Jana Noconia. Godne podkreślenie jest to, że zarówno powstanie, jak i prowadzenie Studium Karmelitańskiego - pod opieką Ogólnopolskiego Delegata Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych - związane jest z inicjatywą oraz zaangażowaniem osób świeckich, a jego oddziaływanie wykracza poza teren Archidiecezji Katowickiej.
4. Zasadniczym "celem formacji osób świeckich, której służą organizowane tutaj Dni skupienia oraz prowadzone Studium Karmelitańskie, jest dopomaganie im w pełnej realizacji ich ludzkiego i chrześcijańskiego powołania, jest coraz pełniejsze odkrywanie przez osoby świeckie własnego powołania i coraz większa gotowość do tego, aby żyć nim w wypełnianiu własnej misji, Bóg każdego wierzącego w sposób jedyny i niepowtarzalny wzywa i posyła, aby pracował w dostępny sobie sposób dla przyjścia Jego Królestwa w dziejach". Rozpoznanie i pogłębienie tego powołania nie dokonuje się w jednym momencie czy w jednym wydarzeniu, lecz jest procesem wymagającym systematycznego zaangażowania.
5. Wyraźnie daje nam to do zrozumienia Ojciec Święty Jana Paweł II, który o formacji w życiu chrześcijańskim mówi m.in. jako o wspomnianej już pedagogice świętości i mobilizuje do niej wszystkich wiernych, a więc osoby świeckie, osoby konsekrowane, prezbiterów, diakonów i biskupów oraz wszystkie ruchy kościelne. Program tej formacji jest "w istocie rzeczy skupiony wokół samego Chrystusa, którego mamy poznawać, kochać i naśladować, aby żyć w Nim życiem trynitarnym, życiem Trójjedynego Boga, a więc tajemnicą, którą dzisiaj rozważamy, i z Nim przemieniać historię, aż osiągnie swą pełnię w niebiańskim Jeruzalem". Chrzest, który każdy z nas przyjął, włączył nas w świętość Boga poprzez wszczepienie w Chrystusa i napełnienie Duchem Świętym, i dlatego sprzeczna z tym byłaby postawa człowieka pogodzonego z własną małością, zadowalającego się minimalistyczną etyką i powierzchowną religijnością. Ideał życia chrześcijańskiego to nie jest wizja życia nadzwyczajnego, dostępnego jedynie wybranym 'geniuszom' świętości. Drogi świętości są wielorakie i dostosowane do każdego powołania, także wiernego świeckiego, który może się uświęcić w najzwyklejszych okolicznościach życia. Potwierdza to wyniesienie przez Jana Pawła II do chwały ołtarzy wielu błogosławionych i świętych spośród osób świeckich. Ojciec Święty mówi, że dzisiaj trzeba na nowo z przekonaniem zalecać wszystkim dążenie do tej 'wysokiej miary' zwyczajnego życia chrześcijańskiego. Całe życie kościelnej wspólnoty i chrześcijańskich rodzin winno zmierzać w tym właśnie kierunku. Prawdziwa i pełna pedagogika świętości uwzględnia różne indywidualne drogi do świętości, dostosowuje się do rytmu poszczególnych osób, łączy całe bogactwo propozycji dostępnych dla wszystkich z tradycyjnymi formami pomocy indywidualnej i grupowej oraz z nowszymi formami udostępnianymi przez stowarzyszenia i ruchy uznane przez Kościół. Prawdziwa i pełna pedagogika świętości nie ogranicza się do aspektu intelektualnego, doktrynalnego, ale obejmuje również wprowadzenie w życie Boże, w tajemnicę życia w komunii z Trójjednym Bogiem, obejmuje także osobistą praktykę i osobiste doświadczenie życia Bożego.
6. Tak więc formacja chrześcijańska mobilizuje i uzdalnia do wypełniania woli Boga, do dochowania wierności woli Bożej w codziennym życiu; formacja chrześcijańska pomaga prowadzić zharmonizowane życie, pomaga przezwyciężyć rozdwojenie pomiędzy życiem duchowym, religijnym i życiem zaangażowanym w doczesność obejmującą rodzinę, pracę, relacje społeczne, zaangażowanie polityczne i kulturalne. Chrześcijanin, wszczepiony w Chrystusa, przynosi owoce w każdej sferze istnienia i działania. Wszystkie bowiem dziedziny życia są objęte planem Bożym. Każde działanie, sytuacja, forma zaangażowania to okazja do określonego przeżywania wiary, nadziei i miłości. Chrześcijanin powinien wiernie wypełniać swoje ziemskie obowiązki, kierując się w tym duchem Ewangelii i własnym powołaniem.
7. Inicjatywa duszpasterska związana z prowadzonymi tutaj comiesięcznymi Dniami Skupienia i spotkaniami otwartego Studium Karmelitańskiego, wraz z wysiłkiem osób odpowiedzialnych i sprawujących opiekę, wpisuje się wydatnie w dzieło integralnej formacji chrześcijańskiej, z uwzględnieniem duchowości Karmelu Terezjańskiego, które to dzieło - jak oczekuje Pasterz Archidiecezji Katowickiej - ks. abp Damian Zimoń, winno promować życie oparte o Ewangelię i kształtować chrześcijan, którzy byliby znakami nadziei dla współczesnego świata.
8. Dziękując dzisiaj jedynemu Wszechmocnemu Bogu za ofiarowaną nam miłość, która wyraziła się i ciągle wyraża w działaniu Ojca, Syna i Ducha Świętego, oraz za dopuszczenie nas do udziału w życiu Bożym, podziękujmy Mu także za wzbudzane inicjatywy duszpasterskie, związane z prowadzonymi Dniami Skupienia i Studium Karmelitańskim, dopomagające wiernym w poznawaniu, przyjmowaniu, pielęgnowaniu i ciągłym rozwijaniu w sobie życia Bożego oraz w konsekwentnym kształtowaniu ludzkiej historii w duchu Ewangelii. Dla wszystkich zaangażowanych w to dzieło prośmy o szczególne światło i cierpliwą wytrwałość, aby wzbudzane przez Ducha Świętego inicjatywy przynosiły obfite owoce w codziennym życiu tutejszego środowiska eklezjalnego i społecznego. Amen."