1. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu czyli o pewnej szczególnej inicjatywie
Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA) to wspólnota studentów i profesorów, uczniów i nauczycieli, przyrodników i franciszkanów, mieszkańców wsi i miast z różnych rejonów Polski i Europy, którzy jako chrześcijanie angażują się w trudne wezwania współczesności w sytuacji kryzysu ekologicznego.

REFA w swoich działaniach opiera się na katolickiej koncepcji człowieka i świata oraz duchowości franciszkańskiej. Chce być głosem ekologów w strukturach Kościoła katolickiego oraz chrześcijańskim głosem wśród ekologów. Jest świadomy wielu trudności występujących w spotkaniu ekologów i chrześcijan, ma jednak nadzieję, że nowe przemyślenia, propozycje edukacyjne czy liturgiczne zainteresują zarówno uczestników ruchu ekologicznego, jak i wszystkich zaangażowanych chrześcijan.
REFA w swym działaniu opiera się na metodologii zaproponowanej przez wielkiego franciszkanina XX w., św. Maksymiliana Kolbe i stosuje „wszelkie godziwe sposoby” realizacji swych idei. Stymuluje również i wspiera wszelkie inicjatywy i akcje ekologiczne, jeśli są roztropne i zgodne z naszymi zasadami. Towarzyszy mu przekonanie, że - choć dróg widać wiele – cel jest jeden oraz że nad wszystkim czuwa Pan Wszechświata oraz patron ekologów św. Franciszek z Asyżu.
Uczestnicy REFA opublikowali wiele książek i artykułów, które prezentują inspiracje mogące służyć tworzeniu integralnej, chrześcijańskiej i ekologicznej wizji świata przyrody, człowieka i Stworzyciela.
Idee te wdrażają również poprzez wykłady, warsztaty, lekcje szkolne, kazania i katechezy oraz poprzez monitoring kościelnych inicjatyw ekologicznych. Współpracują z innymi grupami przyrodników i ekologów w konkretnych projektach ochrony przyrody i środowiska.
Historia REFA sięga do początku lat osiemdziesiątych XX w., kiedy to w środowisku krakowskich  franciszkanów chęć ekologicznego działania została uznana jako konkretna droga realizacji franciszkanizmu we współczesnej sytuacji. Była to reakcja zarówno na ujawnienie rzeczywistego zagrożenia ekologicznego w naszym kraju, jak i na ogłoszenie św. Franciszka patronem ekologów.
REFA jest dziś zarejestrowanym stowarzyszeniem i częścią bardzo zróżnicowanego i wieloaspektowego społecznego ruchu ekologicznego. Według socjologicznego kryterium stylu działania można go zaliczyć do grup, które powstały w celu prowadzenia działalności długofalowej, obejmującej wiele problemów ekologicznych i zmierzającej do zasadniczych zmian społecznych. Ale jego uczestnicy zawsze akcentowali  tzw. „małą drogę”, prowadzącą od kształtowania indywidualnych postaw proekologicznych do konkretnych działań. Miało to wyrazić hasło „Ekologia zaczyna się od serca” i znaczek Ruchu w którego centralnym miejscu znajduje się serce niesione przez duchowego syna św. Franciszka, który poprzez symboliczny zielony liść jest trwale zjednoczony ze światem stworzeń.

2. Patron ekologów czyli o tym, jak św. Franciszek kochał wszystkie stworzenia
Św. Franciszek z Asyżu (1182-1226) jest jedną z tych historycznych postaci, które stale obecne są w naszej kulturze. Jakby stale wędrował naszymi ścieżkami - ze swą wolnością od dóbr materialnych i tymi cnotami ewangelicznymi, które kazały mu przyjąć ubóstwo, pochylić się nad potrzebującymi, nieść miłość Bożą. Nazywany "Biedaczyną z Asyżu" jest postacią fascynującą i inspirującą. Zrozumieli to m.in. współcześni przyrodnicy i ekolodzy, na których prośbę papież Jan Paweł II ogłosił w 29 listopada 1979 r. Brata Franciszka patronem ekologów.
„Świętego Franciszka z Asyżu słusznie zalicza się między tych świętych i słynnych mężów, którzy odnosili się do przyrody jako cudownego daru udzielonego przez Boga rodzajowi ludzkiemu. Albowiem on głęboko odczuł w szczególny sposób wszystkie dzieła Stwórcy i natchniony Bożym duchem wyśpiewał ową najpiękniejszą „Pieśń stworzeń”, przez które, szczególnie przez brata słońce, brata księżyc i siostry gwiazdy niebieskie, oddał należne uwielbienie, chwałę, cześć i wszelkie błogosławieństwo najwyższemu i dobremu Panu... My przeto... mocą tego listu na zawsze ogłaszamy św. Franciszka z Asyżu niebieskim patronem ekologów.” (Jan Paweł II, Inter Santos)

Od św. Franciszka uczymy się jak czystymi oczyma patrzeć na świat i dostrzegać w nim ślady Boga; uczymy się harmonijnego współżycia z ludźmi i wszelkim stworzeniem: słońcem, ziemią, z każdą rośliną i zwierzęciem. Treści te doskonale przekazuje jego „Pochwała stworzeń”, której główną myślą jest wielbienie najwyższego, wszechmogącego i dobrego Pana za wszystko, co dał i nadal daje ludziom.
Jest tu też charakterystyczne dla franciszkanizmu braterskie otwarcie na przyrodę wyrażające postawę otwarcia na cały świat pozaludzki i dialogu z całym stworzeniem. Warto podkreślić, że najpierw formułuje się ono w relacji do drugiego człowieka, zwłaszcza „najsłabszego, odrzuconego i chorego”. Następnie w swą przestrzeń braterstwa włącza całą przyrodę: Franciszek wszystkie stworzenia nazywał bratem lub siostrą, gdyż wiedział, że razem z nim pochodzą z tego samego źródła. Jego braterską więź ze światem przyrody można nazwać serdeczną przyjaźnią zakładającą wzajemną życzliwość, zaufanie i pomoc. Można śmiało powiedzieć, że system etyczny Brata Franciszka wykracza poza tradycyjny obszar moralności, mówiący jedynie o człowieku i międzyludzkich stosunkach i obejmuje relacje człowieka ze światem roślin, zwierząt, a nawet całych systemów przyrodniczych. Franciszkowe braterstwo wyraża nam pewien ideał relacji do drugiego człowieka, społeczności i przyrody, który jest konsekwencją odpowiedniego poziomu duchowego i moralnego.
Brat Franciszek stale zaprasza nas na fascynujący, choć niełatwy, szlak odkrywania autentycznych relacji w wielkiej Bożej rodzinie; na wędrówkę z poznawaniem tajemnic przyrody i świętości wszelkiego życia. On stale dokumentuje jak niewielkie środki mogą przynieść bogate cele, jak ciągle potrzebna jest opcja na rzecz skromnego stylu życia. On nie uczy nas jak ratować skażone środowisko, raczej uczy postawy, jaką można przyjąć wobec przyrody. Ze zrozumienia tego, powstaje współcześnie wiele prób prezentacji strategii rozwoju świata z uwzględnieniem zarówno zdobytych doświadczeń czy analiz źródeł kryzysu ekologicznego, jak i myśli franciszkańskiej.
Współcześnie, gdy masowo ginie wiele gatunków i jednocześnie następuje ogromne docenienie bioróżnorodności, jako koniecznej wartości świata ożywionego, głos Franciszka jest jednoznacznie odczytywany jako prekursorski dla dzisiejszej ochrony przyrody.
Św. Franciszek - „pierwszy ekolog” - może więc być pewnym znakiem orientacyjnym w poszukiwaniu właściwych relacji między człowiekiem a przyrodą, innymi ludźmi i Bogiem. Jest też wzorem "człowieka ekologicznego" i patronem naszych wysiłków w budowie świata sprawiedliwego, solidarnego i przyjaznego dla wszystkich stworzeń.

3. Kwestia ekologiczna i ekologia franciszkańska czyli o podstawach naszego działania
Idee REFA są kształtowane przez:
• Franciszkową wizję solidarności i braterstwa ze wszystkimi stworzeniami, którą dobrze wyraża współcześnie sformułowany dekalog św. Franciszka, oparty na jego pismach i wczesnych źródłach franciszkańskich.
• Fascynację pięknem przyrody, ale też przez „wstrząs ekologiczny” spowodowany poznawaniem ogromu kryzysu ekologicznego w Polsce i świecie, osobiste zetknięcie ze skutkami niszczenia przyrody i zdrowia człowieka oraz gruntowną wiedzę przyrodniczą, ekologiczną, filozoficzną i teologiczną.
• Społeczne nauczanie Kościoła i myśl Jana Pawła II, gdyż cel Ruchu rozumiemy, jako „czynny udział w budowaniu cywilizacji miłości opartej na prymacie osoby przed rzeczą, etyki przed techniką, umiłowania tego, aby ‘bardziej być’ przed dążeniem, aby ‘więcej mieć’, miłosierdzia przed sprawiedliwością, poprzez braterskie traktowanie człowieka i przyrody”.
Chrześcijańska ekologia zaczyna się od przemiany serca, od naszych sumień i osobistych decyzji. Dopiero potem może nastąpić zmiana struktur. Kiedy odważnie wchodzimy w sprawy ekologii, odkrywamy, że kształtuje ona nasze sumienia - zmienia wyobrażenia o świecie i nas samych. Odkrycie nowych relacji między ludźmi i rzeczami rozbudza także moralną wrażliwość.
Ważna korelacja: gdzie jest wrażliwość na potrzeby stworzeń, jest również troska o bliźnich, a gdzie bezwzględnie eksploatuje się przyrodę, wykorzystuje się też innych ludzi. Biedni są razem z przyrodą ofiarami chciwości i barbarzyństwa.

4. Projekty REFA czyli co warto wspierać

„Franciszkański Projekt Edukacji Ekologicznej - Taniec z Wilkiem z Gubbio” zakładający przygotowanie i publikację materiałów edukacyjnych, liturgicznych i kaznodziejskich.
Wakacyjne warsztaty ekologiczne REFA organizowane w parkach narodowych lub innych atrakcyjnych przyrodniczo i kulturowo miejscach.
Projekt Brehov - forum spotkania i dialogu międzynarodowego młodych z Europy Środkowo-Wschodniej, zapraszający do budowania postaw wspólnej ponadgranicznej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy.
Zielony Zeszyt REFA - pismo zawierające dokonania, przemyślenia i materiały edukacyjne przygotowane przez uczestników Ruchu.
Mapa inicjatyw ekologicznych podejmowanych w ramach Kościoła katolickiego w Polsce - wydaje się bowiem, iż wiele cennych działań podejmowanych przez parafie, klasztory, ruchy i stowarzyszenia kościelne jest nie znane a warte rozpropagowania. Są to zarówno różnorakie urządzenia proekologiczne, działania edukacyjne, jak i akcje duszpasterskie świadczące o zaangażowaniu katolików w ekologię.
Chrześcijanin a ekologia – kongres tematyczny w ramach III Ogólnopolskiego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.
Razem z innymi organizacjami i instytucjami angażujemy się w prowadzenie Akademii Ochrony Przyrody przy Instytucie Ochrony Przyrody PAN w Krakowie oraz przygotowanie i wydanie monografii nt. przyrodniczej, franciszkańskiej i ekumenicznej myśli Sergiusza Riabinina.


Adres Zarządu REFA:
31-539 Kraków, Żółkiewskiego 14   
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Lubelski Krąg REFA:
20-712 Lublin, Parysa 40
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dolnośląski Krąg REFA:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Krakowski Krąg REFA:
31-004 Kraków, Franciszkańska 4
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

zapraszamy na naszą stronę internetową:
www.refa.franciszkanie.pl