Bóg wyniszczył się by nas zbawić

Aby poznać Bożą miłość do nas, trzeba patrzeć na Ukrzyżowanego, na Boga, który „wyzbył się bóstwa”, „zabrudził się” grzechem, aby zbawić ludzi. Wskazał na to Papież na porannej Eucharystii w kaplicy Domu św. Marty.

Nawiązał do czytań biblijnych z dzisiejszej Mszy. W pierwszym, z Księgi Liczb, mowa o wężach na pustyni, które kąsały Izraelitów.

„Bóg mówi do Mojżesza: «Sporządź węża i umieść go na wysokim palu – chodzi o węża miedzianego. – Wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu». To ciekawe: Pan nie zabija węży, pozostawia je przy życiu. Jeśli jednak któryś z nich kogoś ukąsi, to ukąszony ma spojrzeć na węża miedzianego, a wtedy wyzdrowieje. Trzeba wywyższyć węża” - powiedział Papież.

Franciszek przytoczył dalej słowa, które wypowiedział Jezus do faryzeuszów w dzisiejszej Ewangelii według św. Jana: „Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że Ja Jestem”. Przypomniał, że „Ja Jestem” to imię Boga, które objawił On Mojżeszowi. Chrystus mówi o swoim „wywyższeniu” takim, jak „wywyższenie” węża miedzianego umieszczonego na palu.

„Wąż, symbol grzechu, wąż, który zabija, ale który też wybawia. I to jest Tajemnica Chrystusa. Paweł przedstawiając tę Tajemnicę mówi, że Jezus ogołocił samego siebie, uniżył samego siebie, wyniszczył się, aby nas zbawić. Wyraża się jeszcze mocniej: «Stał się grzechem». Używając tego symbolu, [można powiedzieć, że] stał się wężem. To jest prorocze przesłanie dzisiejszych czytań. Syn człowieczy, który jak wąż, «uczyniony grzechem», zostaje wywyższony, aby nas zbawić” - powiedział Ojciec Święty.

Ojciec Święty wskazał, że jest to „historia naszego odkupienia, historia miłości Boga. Jeśli chcemy poznać Bożą miłość, patrzmy na Ukrzyżowanego – na człowieka torturowanego. Patrzmy na Boga, który «wyzbył się bóstwa», «zabrudził się» grzechem, ale wyniszczając samego siebie zniszczył na zawsze prawdziwe imię zła, które Apokalipsa św. Jana nazywa «wężem starodawnym»”.

„Grzech jest dziełem szatana, a Jezus zwycięża szatana «stając się grzechem» i w ten sposób wywyższa nas wszystkich. Ukrzyżowany to nie jest ornament, to nie jest dzieło sztuki ozdobione drogocennymi kamieniami, jakie nieraz widzimy. Ukrzyżowany to Tajemnica «wyniszczenia» Boga z miłości. A ten wąż zapowiada proroczo na pustyni zbawienie: wywyższony, a ktokolwiek na niego patrzy, wyzdrowieje. Tego zaś nie sprawia czarodziejską różdżką jakiś bożek-cudotwórca. O, nie! To dokonało się przez cierpienie Syna człowieczego, przez cierpienie Jezusa Chrystusa!” – powiedział Franciszek.

ak/ rv

List KEP w sprawach społecznych

O ŁAD SPOŁECZNY DLA WSPÓLNEGO DOBRA
LIST SPOŁECZNY EPISKOPATU POLSKI

Społeczna misja Kościoła – Spory społeczno-polityczne i konieczność ich przezwyciężenia – Doświadczenie solidarności – Potrzeba nawrócenia i dialogu – Refleksja nad językiem – Istota polityki – Fundamenty ładu społecznego – Ład instytucjonalny państwa – Mądrościowy wymiar polityki – Wezwanie do modlitwy i zaangażowania

Więcej…

Dokument Końcowy Synodu Biskupów

 „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”

Wprowadzenie

Wydarzenie synodalne, które przeżyliśmy

1. „Wyleję Ducha mojego na wszelkie ciało, i będą prorokowali synowie wasi i córki wasze, młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, a starcy – sny” (Dz 2,17, por. Jl 3, 1). Oto, czego doświadczyliśmy podczas tego Synodu, podążając razem i słuchając głosu Ducha Świętego. Zadziwił nas On bogactwem swoich darów, napełnił swoją odwagą i mocą, by przynieść światu nadzieję.

Więcej…

Konferencja Episkopatu Polski

Wytyczne pastoralne do adhortacji
Amoris Laetitia

Wstęp

Sakrament małżeństwa oraz bliższe i bezpośrednie przygotowanie do tej formy wspólnotowego życia były zawsze i nadal pozostają w centrum działań pasterzy Kościoła. Dlatego z należną uwagą i staraniem przyjmujemy posynodalną adhortację apostolską papieża Franciszka Amoris laetitia, która jest wyrazem jego zatroskania o zdrową kondycję miłości małżeńskiej w rodzinie.

Więcej…