W dniach 12 i 13 października będziemy modlić się o odnowę świata za wstawiennictwem Maryi. W uroczystościach rzymskich, które wpisują się w Rok Wiary, weźmie udział papież Franciszek, a także ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty maryjne z wielu krajów.

 

Obchody zbiegną się z 96. rocznicą objawień fatimskich. Ojciec Święty 13 października dokona poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Do Watykanu zostanie przywieziona figura Matki Bożej Fatimskiej z Kaplicy Objawień Sanktuarium w Fatimie.

Najpierw, w sobotę 12 października, odbędzie się pielgrzymka do grobu św. Piotra. Potem zaplanowana jest Adoracja Eucharystyczna połączona z sakramentem pojednania i medytacja maryjna prowadzona przez papieża Franciszka. Figurka fatimska przejedzie następnie do sanktuarium maryjnego w Divino Amore pod Rzymem, gdzie wieczorem zostanie odmówiony różaniec w połączeniu satelitarnym z sanktuariami maryjnymi świata. Jednym z tych sanktuariów będzie Jasna Góra, gdzie wierni, w ramach modlitwy transmitowanej na cały świat, odmówią II tajemnicę radosną różańca: „Nawiedzenie św. Elżbiety”.

W niedzielę rano figurka fatimska powróci na Plac św. Piotra, gdzie papież Franciszek odprawi uroczystą Mszę św. W jej trakcie poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Prosiła o to Matka Boża podczas objawień w 1917 r. Aktu poświęcenia świata dokonywali już Pius XII, Paweł VI i Jan Paweł II.

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Inspiracje

Chrześcijański kształt patriotyzmu

Wstęp

Ożywienie postaw patriotycznych i poczucia świadomości narodowej, które obserwujemy w Polsce w ostatnich latach jest zjawiskiem bardzo pozytywnym. Miłość ojczyzny, umiłowanie rodzimej kultury i tradycji nie dotyczy bowiem wyłącznie przeszłości, ale ściśle się wiąże z naszą dzisiejszą zdolnością do ofiarnego i solidarnego budowania wspólnego dobra.

Papież Franciszek na Wawelu, 27.07.2016

Panie Prezydencie, Czcigodni przedstawiciele władz,
Szanowni Członkowie Korpusu Dyplomatycznego,
Wasze Magnificencje, Szanowni Państwo,

Pozdrawiam z szacunkiem Pana Prezydenta i dziękuję mu za wielkoduszne przyjęcie oraz uprzejme słowa. Z radością pozdrawiam dostojnych członków Rządu i Parlamentu,

 Rolą duchownego nie jest mówienie świeckim, co mają mówić i robić w życiu publicznym - wskazał papież Franciszek w liście do kard. Marca Ouelleta, przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Zawiera on papieskie refleksje po marcowym zgromadzeniu plenarnym Komisji, poświęconym „niezbędnemu zaangażowaniu wiernych świeckich w życie publicznym państw latynoamerykańskich".