W Światowym Dniu Młodzieży w Madrycie wzięło udział ok. 2 mln młodych ludzi ze 193 krajów świata. Najwięcej uczestników przybyło z Włoch, Hiszpanii i Francji. Polskę reprezentowało oficjalnie 12 tys., ale liczba ta była większa o kilka tysięcy osób, które przybyły w grupach niezarejestrowanych lub indywidualnie – szacujemy, że jedna trzecia tej liczby to członkowie ruchów. Kilka ruchów organizowało przy okazji Światowego Dnia Młodzieży spotkania młodych ze swojego ruchu.

Mszę św. na lotnisku Cuatro Vientos koncelebrowało z Benedyktem XVI ok. 14 tys. kapłanów i 800 biskupów. Powierzchnia miejsca celebry odpowiadała 48 boiskom piłkarskim.

Relacje z tego historycznego wydarzenia zdawało ponad 5 tys. dziennikarzy z całego świata. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwało ponad 18 tys. policjantów. Od strony organizacyjnej ŚDM wspomagało 30 tys. wolontariuszy.

Polscy biskupi o ŚDM:

Kard. Stanisław Dziwisz: „Młodzież całego świata przybyła do Madrytu, by razem przeżywać swoją wiarę w Chrystusa. Jest to bardzo piękne świadectwo. To, co mówił Jan Paweł II, że młodzież jest nadzieją Kościoła, to się sprawdza. Patrząc na tę młodzież można iść z ufnością w przyszłość. Cieszę się, że z Polski jest spora grupa młodych. Myślę, że oni dają wspaniały przykład i stanowią dobry zaczyn nowej ewangelizacji”.

Kard. Kazimierz Nycz: „Rzeczą istotną wydaje mi się fakt, że łączy się tu przeżywanie wiary na płaszczyźnie emocjonalnej i uczuciowej, która podczas ŚDM jest bardzo mocna, z silnym wymiarem intelektualnym. Daje go przede wszystkim Papież w swoich krótkich, ale jakże treściwych wystąpieniach do młodzieży. Myślę też, że wielkim laboratorium wiary są też te trzy dni katechez. To jest duży kawał duchowej, ale także intelektualnej pracy nad swoją wiarą. Moim zdaniem jest to piękne”.

Bp Andrzej Czaja: „Jest to zawsze szczególny czas korzystania z powszechnie danego nam chrześcijanom charyzmatu budowania wspólnoty wierzących. Jest to czas, kiedy my biskupi katechizując, też czerpiemy ze świadectwa wiary młodych ludzi. Jestem im za to bardzo wdzięczny. Jestem im wdzięczny za świadectwo, za trud pielgrzymi, który podjęli, za rozmodlenie, którego byliśmy świadkami, a także za ducha zasłuchania, co nam się szczególnie udzielało. To rodzi w nas wiele nadziei na jutro, że jednak ta nasza młodzież to ludzie bardzo głodni Słowa Bożego, którzy rzeczywiście swoje życie chcą oddać Jezusowi”.

Bp Krzysztof Nitkiewicz: „Muszę przyznać, że wracam do Polski z wieloma pomysłami dotyczącymi duszpasterstwa młodzieży. Myślę, że trzeba stawiać w parafiach na małe wspólnoty, czy to związane z ruchami, czy też z samą parafią. Tam młodzież będzie mogła się spotykać i realizować swoje powołanie. Myślę, że ci młodzi, którzy byli w Madrycie, będą takim dobrym zaczynem. Uważam, że młodzież na ŚDM stanęła naprawdę na wysokości zadania. Mimo naprawdę trudnych warunków, nie stracili ducha i nie dali się zniechęcić. Chociażby podczas katechez: widziałem uwagę, z jaką słuchali słów, które pewno często były dla nich niezrozumiałe. My wciąż nie umiemy dobrze mówić do młodych, a oni mimo to chłonęli świadectwo dotyczące Jezusa Chrystusa i Kościoła. Myślę, że to nas też zobowiązuje do poprawy jakości naszego przepowiadania, tak, by było ono bardziej skuteczne. Tak by trafiało do serca, bo młodzi ludzie czekają na Słowo”.

Bp Marek Mendyk: „Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem tych młodych ludzi. Jestem pod wrażeniem osobistych spotkań z nimi podczas katechez i po katechezach, kiedy to odważnie dzielą się doświadczeniem swej wiary. To, co mówią, ten duch wiary, którego nam też przekazują, to jest wielka nadzieja dla całego Kocioła, a myślę, że i dla Kościoła w Polsce też. Jestem również pod wrażeniem zaangażowania księży, którzy zechcieli tym młodym ludziom zorganizować wyjazd i im towarzyszyć”.

List KEP w sprawach społecznych

O ŁAD SPOŁECZNY DLA WSPÓLNEGO DOBRA
LIST SPOŁECZNY EPISKOPATU POLSKI

Społeczna misja Kościoła – Spory społeczno-polityczne i konieczność ich przezwyciężenia – Doświadczenie solidarności – Potrzeba nawrócenia i dialogu – Refleksja nad językiem – Istota polityki – Fundamenty ładu społecznego – Ład instytucjonalny państwa – Mądrościowy wymiar polityki – Wezwanie do modlitwy i zaangażowania

Więcej…

Dokument Końcowy Synodu Biskupów

 „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”

Wprowadzenie

Wydarzenie synodalne, które przeżyliśmy

1. „Wyleję Ducha mojego na wszelkie ciało, i będą prorokowali synowie wasi i córki wasze, młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, a starcy – sny” (Dz 2,17, por. Jl 3, 1). Oto, czego doświadczyliśmy podczas tego Synodu, podążając razem i słuchając głosu Ducha Świętego. Zadziwił nas On bogactwem swoich darów, napełnił swoją odwagą i mocą, by przynieść światu nadzieję.

Więcej…

Konferencja Episkopatu Polski

Wytyczne pastoralne do adhortacji
Amoris Laetitia

Wstęp

Sakrament małżeństwa oraz bliższe i bezpośrednie przygotowanie do tej formy wspólnotowego życia były zawsze i nadal pozostają w centrum działań pasterzy Kościoła. Dlatego z należną uwagą i staraniem przyjmujemy posynodalną adhortację apostolską papieża Franciszka Amoris laetitia, która jest wyrazem jego zatroskania o zdrową kondycję miłości małżeńskiej w rodzinie.

Więcej…